Our customers

intimus International values the long-term cooperation with Ekvita. We can always rely on excellent quality and on-time delivery.

Iris Thum-Niegel, CEO

The company is characterized by a high level of competence, reliability, very good quality, fair prices, flexibility and good accessibility.

The friendly and extremely qualified employees are always ready and willing to support and help with problems. The very good communication, the honest and trustful interaction make the cooperation very pleasant.

i.V. Martin Schmidt / Head of Purchasing

Zwischen Agria und Ekvita besteht seit über 20 Jahren eine partnerschaftliche Geschäftsbeziehung.

Wir schätzen die gute Qualität, Flexibilität, Lieferbereitschaft und die sehr gute Kommunikation.

i.A. Simone Schreiweis / Einkauf

V mobilní hydraulice se ARGO-HYTOS vyvinula v jednoho z tvůrců inovací a mezinárodního partnera, který společně se zákazníkem realizuje inovativní a zákaznicky orientovaná systémová řešení.

V projektech nasazujeme naše veškeré technické a profesní know-how za podpory dlouholetých a spolehlivých dodavatelů jako je společnost Ekvita.

Radek Tomáš / Strategic Buyer

CNC machining and manufacturing

We are small-medium company located in Trutnov focused on high precision CNC machining from milling and turning to grinding. Based on the customer´s specification we are able to produce customized parts from a couple of pieces to medium series production. We can offer manufacturing as well as additional assembly of the parts into whole sets. We produce parts from all standard materials including steel, aluminium, cast iron, plastic and others.

In cooperation with our suppliers we offer laser or welded parts as well as all types of surface and heat treatment.

We are certified to ISO 9001:2015

References

Are you interested in CNC production?

Would you like to get more information or a price offer on your specific part? Please contact us on our phone or email. We will get back to you as soon as possible!

info@ekvitatu.cz +420 499 859 640

Používáme soubory cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

upravit předvolby